Kantarcı’ya engellilerden teşekkür şilti

Kantarcı’ya engellilerden teşekkür şilti

Yayınlanma Tarihi: 05.12.2017 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 92 görüntüledi

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya, engellilere yönelik düzenlemeleri nedeniyle teşekkür şilti verdi.

Dünya Engelliler günü Çaycuma’da bir dizi etkinlikte kutlandı. Çaycuma Belediyesi, etkinlikler kapsamında Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Zonguldak İl Temsilciliği ve Çaycuma Kent Konseyi ile birlikte, 3 engelli vatandaşa daha akülü tekerlekli sandalye verdi. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, sandalye dağıtım töreninde, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya ilçede engellilere yönelik yaptığı düzenlemeler nedeniyle, tekerlekli sandalye figürlü bir şilt verdi. Cumhuriyet Meydanı’nda  düzenlenen törene Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği İl Temsilcisi Cem Cemal Ünal, Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt, çeşitli sivil toplum örgütlerinin yöneticileriyle belediye meclis üyeleri ve engelli aileleri katıldı.

ÇAYCUMA’YI ÖRNEK OLARAK HER YERDE ANLATIYORUZ

Törende ilk konuşmayı yapan Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, engelliler gününün amacına uygun kutlandığını söylemekte zorluk çektiğini belirterek, “Ülkemizde yaşanan iki önemli ulusal sorun var. Bunlardan birincisi sağlık raporları, engelli vatandaşlarımız engelli olduğu halde rapor alamıyor. İkincisi, 2022 sayılı yasayla göre verilen engelli maaşları. Maalesef iki yıldır bu konularda bir adım atılmadı. Bunları tekrar tekrar gündeme getiriyor, bulduğumuz her fırsatta çözülmesi için yetkililere sesleniyoruz. Engelliler için şehirlerde en önemli olan, erişebilirlik noktasında zorlukların ortadan kaldırılmasıdır. Biz Çaycuma’yı güzel çalışmalarınızdan dolayı her yerde anlatıyoruz ve Türkiye’ye bir örnek kent olarak gösteriyoruz. Yakında, Çaycuma’da, Karadeniz Bölgesi engelli dernekleri başkanlar kurulu toplantısı yapacağız. Aynı zamanda burayı onure etmek ve tanıtmayı da amaçlıyoruz. Her zaman her yerde engelliye yapılan hizmeti anlatmak bizim görevimiz” dedi.

‘GİBİ’ DEĞİL, GERÇEKTEN ENGELSİZ KENT YAPMAK İSTİYORUZ

Ardından söz alan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma’da çok anlam taşıyan bir günün hatırlanması için bir araya geldiklerini belirterek, “Burada küçük ama çok seçkin bir topluluk var. Anlamlı mesajlar vermek için buradayız. ‘Gibi yapmak’ ya da gösteriş için için değil…’3 tane araba veriyorlar, şov yapıyorlar’ diye değil. Böyle bir şeye ihtiyacımız da yok. Çocukların, yaşlıların, engellilerin yani genel olarak dezavantajlı grupların istekleri nelerdir diye sorulduğunda, cevap belli: Bir kentte olabildiğince özgür yaşamak. Bize düşen birinci görev bunu sağlamaktır. Engelsiz bir kent yapmaya çalışıyoruz. Bunu da ‘gibi’ değil gerçek anlamda yapmak istiyoruz. Ben istiyorum ki; Çaycuma’nın her köşesine engellilerimiz rahatça ulaşabilsin, her yere erişebilsinler. Aynı zamanda binalarımız da buna uygun olmalı. Teknolojik aletler de çok önem kazanıyor. Bu da dezavantajlı gruplar için ayrı bir özgürlük vesilesi oluyor. Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin’e,  Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği İl Temsilcisi Cem Cemal Ünal’a bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Çaycuma Kent Konseyi kurulduğu günden bu yana Çaycuma’ya çok faydalı işler yapıyor. Gönüllü hizmetlerin değerini ölçmek mümkün değil. Gönüllü hizmetler her şeyden daha değerli. Ve bizim gönüllü arkadaşlarımız inanın maaşla çalışan insanlardan daha fazla gayret gösteriyor. O yüzden onların o emekleri daha kutsal. Bütün bu gönüllü çalışmalarda emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

ONLAR GERÇEKTEN KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR

Zihinsel ve ruhsal engelli çocuklarla birlikte kendi sanat atölyesinde etkinlikler yapan resim seramik sanatçısı Leyla Donbaycı da yaptığı konuşmada, “Çocuklardaki başarının ruhsal anlamda iyileşmelere yol açtığını fark ettiğimde bu etkinliklerin bir projeye dönüşmesine karar verdim. Bunun ilk aşaması olarak ilk sergimizi İstanbul Kadıköy’de açtık. Yoğun bir ilgiyle karşılandık. 12 bireyimiz İstanbul’daki sergide yer aldı. Onların o günkü mutluluğunu hiçbir şeye değişemem. Engel tanımıyorum ben. Sanat konusunda bu çocuklara engelli bile demek istemiyorum. Çünkü onlar gerçekten keşfedilmeyi bekleyen insanlar. Bu noktada elimden geldiğimce mücadeleye devam edeceğim” dedi.

ÇAYCUMA ENGELSİZ YAŞAM İÇİN ÖRNEK BİR KENT

Konuşmaların sonrasında akülü tekerlekli sandalyeler ihtiyaç sahiplerine teslim edilirken, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Zonguldak İl Temsilcisi Cem Ünal,  Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya, engelsiz bir kent için harcadığı çabalardan dolayı, dernek genel merkezince hazırlanan bir şilti sundu. Ünal, Çaycuma’da engelsiz bir yaşam örnek çalışma yapıldığını söyleyerek Başkan Kantarcı’ya teşekkür etti. Başkan Kantarcı teşekkür ederek aldığı şilti en güzel yerde saklayacağını söyledi. Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

2015 Eylül Ayı Meclis Gündemi

28.08.2015
Cuma
Detaylar

Bölgede ilk; Elektrikli Araç Şarj…

Çevre ve doğa dostu Çaycuma Belediyesi’nden büyük adım… Çaycuma Belediyesi,…

03.03.2015
Salı
Detaylar

Adım adım bisiklet kentine

İlçede 10 kilometreye yakın bisiklet yolu yapan Çaycuma Belediyesi daha…

06.02.2017
Pazartesi
Detaylar

2016 Ocak Ayı Meclis Gündemi

05.01.2016
Salı
Detaylar