Yeni heykel kaidesine kondu

Yeni heykel kaidesine kondu

Yayınlanma Tarihi: 01.05.2018 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 337 görüntüledi

Çaycuma Belediyesinin Heykeltıraş Pınar Doğan’a yaptırdığı heykel kaidesini konurken, 1962 yılında yapılan mevcut heykel Perşembe beldesine nakledildi

Çaycuma Belediyesi 1962 yılında açılışı yapılan Atatürk heykelini yenilemek için, Heykeltıraş Yüksek Mimar Pınar Doğan’a yeni bir Atatürk heykeli yaptırdı. Atatürk’ü şaha kalkmış at üstünde sivil kıyafetler içinde betimleyen 4 metrelik heykel, belediye ekiplerince, Atatürk Bulvarı üzerindeki kaidesine kondu. Mevcut 56 yıllık heykelse Perşembe beldesine nakledildi. Bronz alaşımlı karışık malzeme ile sonlandırılan ve türünün az sayıdaki örnekleri arasında yer alan heykel, Çaycuma’nın heykeller şehri olma iddiasına güç kattı.

TARİHİ HEYKEL 56 YAŞINDAYDI

31.12 1962 tarihinde “Zonguldak’ın ilçelerindeki ilk Atatürk heykeli” olarak açılışı yapılan mevcut heykelse Perşembe beldesine nakledildi.  O dönemde kurulu olan ve başkanlığını merhum Maksut Çavdar’ın yaptığı Çaycuma’yı Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tarafından dikilen heykelin bakım onarım çalışmalarına da başlandı.  Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam heykelin Perşembe’ye taşınmasıyla beldelerinin önemli bir eksiğinin tamamlandığını belirterek, “Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün beldemizde bir heykeli bulunmuyordu. Çaycuma Belediyesi yeni heykel yaptırınca, çıkan heykele talip olduk. Başkan Bülent Kantarcı, sağ olsun, talebimizi geri çevirmeyerek tarihi heykeli bize verdi. Biz de kaidesine yerleştirdik. Hızla bakımını yapıp, üst kaplamasını yenileyeceğiz. Yüce Atatürk’ün heykeli beldemize çok yakıştı ve büyük değer kattı. Sayın Başkanım Bülent Kantarcı’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

ALANA ÇOK YAKIŞTI

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı “Atatürk Bulvarı üzerindeki heykel tam 56 yıllıktı. Zaman içinde, doğal şartlar nedeniyle yıpranan heykel vatandaş şikâyetine de konu oluyordu. Görsel olarak alanla da bütünlük sağlayan yeni bir heykeli ilçemize kazandırmak arzusuyla harekete geçtik. Heykeltıraş Pınar Doğan’ın güzel bir kompozisyonla oluşturduğu ve ülkede örneği olmayan tasarımını uygulamaya karar verdik. Geçtiğimiz hafta sonu gelen heykeli ekiplerimiz kaidesine yerleştirdi. Çıkan tarihi heykeli de Perşembe beldemize gönderdik. Yeni Atatürk heykeli alana gerçekten çok yakıştı. Yapımını gerçekleştiren Pınar Doğan’a teşekkür ederken, tarihi heykelin oraya dikilmesinde emeği geçen herkesi saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Pehlivanlar’a yeni park

Çaycuma Belediyesi, Pehlivanlar Mahallesi’nde, Temizlik Deresi kıyısında planlanan yeni bir…

07.07.2017
Cuma
Detaylar

ANKARA DOĞAL ELEKTRİK ÜRETİM VE…

23.01.2019
Çarşamba
Detaylar

TOKİ’DEN YAPIMI TAMAMLANAN 380 KONUTLUK…

07.08.2020
Cuma
Detaylar

Ertelenemez bir görevdir

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü…

02.12.2016
Cuma
Detaylar