Yeni heykel kaidesine kondu

Yeni heykel kaidesine kondu

Yayınlanma Tarihi: 01.05.2018 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 312 görüntüledi

Çaycuma Belediyesinin Heykeltıraş Pınar Doğan’a yaptırdığı heykel kaidesini konurken, 1962 yılında yapılan mevcut heykel Perşembe beldesine nakledildi

Çaycuma Belediyesi 1962 yılında açılışı yapılan Atatürk heykelini yenilemek için, Heykeltıraş Yüksek Mimar Pınar Doğan’a yeni bir Atatürk heykeli yaptırdı. Atatürk’ü şaha kalkmış at üstünde sivil kıyafetler içinde betimleyen 4 metrelik heykel, belediye ekiplerince, Atatürk Bulvarı üzerindeki kaidesine kondu. Mevcut 56 yıllık heykelse Perşembe beldesine nakledildi. Bronz alaşımlı karışık malzeme ile sonlandırılan ve türünün az sayıdaki örnekleri arasında yer alan heykel, Çaycuma’nın heykeller şehri olma iddiasına güç kattı.

TARİHİ HEYKEL 56 YAŞINDAYDI

31.12 1962 tarihinde “Zonguldak’ın ilçelerindeki ilk Atatürk heykeli” olarak açılışı yapılan mevcut heykelse Perşembe beldesine nakledildi.  O dönemde kurulu olan ve başkanlığını merhum Maksut Çavdar’ın yaptığı Çaycuma’yı Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tarafından dikilen heykelin bakım onarım çalışmalarına da başlandı.  Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam heykelin Perşembe’ye taşınmasıyla beldelerinin önemli bir eksiğinin tamamlandığını belirterek, “Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün beldemizde bir heykeli bulunmuyordu. Çaycuma Belediyesi yeni heykel yaptırınca, çıkan heykele talip olduk. Başkan Bülent Kantarcı, sağ olsun, talebimizi geri çevirmeyerek tarihi heykeli bize verdi. Biz de kaidesine yerleştirdik. Hızla bakımını yapıp, üst kaplamasını yenileyeceğiz. Yüce Atatürk’ün heykeli beldemize çok yakıştı ve büyük değer kattı. Sayın Başkanım Bülent Kantarcı’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

ALANA ÇOK YAKIŞTI

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı “Atatürk Bulvarı üzerindeki heykel tam 56 yıllıktı. Zaman içinde, doğal şartlar nedeniyle yıpranan heykel vatandaş şikâyetine de konu oluyordu. Görsel olarak alanla da bütünlük sağlayan yeni bir heykeli ilçemize kazandırmak arzusuyla harekete geçtik. Heykeltıraş Pınar Doğan’ın güzel bir kompozisyonla oluşturduğu ve ülkede örneği olmayan tasarımını uygulamaya karar verdik. Geçtiğimiz hafta sonu gelen heykeli ekiplerimiz kaidesine yerleştirdi. Çıkan tarihi heykeli de Perşembe beldemize gönderdik. Yeni Atatürk heykeli alana gerçekten çok yakıştı. Yapımını gerçekleştiren Pınar Doğan’a teşekkür ederken, tarihi heykelin oraya dikilmesinde emeği geçen herkesi saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

”Bu suça karşı yaptırımlar artırılmalıdır”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı…

25.12.2015
Cuma
Detaylar

Altyapı çalışmaları tam gaz

Çaycuma Belediyesinin, Enerjisa’nın elektrik hatlarını yeraltına aldığı cadde ve sokaklarda…

20.01.2017
Cuma
Detaylar

“Özlem, sevgi ve şükranla anıyoruz”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı yayınladığı mesajda, “Türk Ulusu, bağımsızlık…

10.11.2014
Pazartesi
Detaylar

Bir Ağaç Proje Kurbanı Olmadı

Çaycuma Belediyesinden doğaya saygı… Çaycuma Belediyesi, temeli atılan Kapalı Pazaryeri…

25.08.2014
Pazartesi
Detaylar