Yeni heykel kaidesine kondu

Yeni heykel kaidesine kondu

Yayınlanma Tarihi: 01.05.2018 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 114 görüntüledi

Çaycuma Belediyesinin Heykeltıraş Pınar Doğan’a yaptırdığı heykel kaidesini konurken, 1962 yılında yapılan mevcut heykel Perşembe beldesine nakledildi

Çaycuma Belediyesi 1962 yılında açılışı yapılan Atatürk heykelini yenilemek için, Heykeltıraş Yüksek Mimar Pınar Doğan’a yeni bir Atatürk heykeli yaptırdı. Atatürk’ü şaha kalkmış at üstünde sivil kıyafetler içinde betimleyen 4 metrelik heykel, belediye ekiplerince, Atatürk Bulvarı üzerindeki kaidesine kondu. Mevcut 56 yıllık heykelse Perşembe beldesine nakledildi. Bronz alaşımlı karışık malzeme ile sonlandırılan ve türünün az sayıdaki örnekleri arasında yer alan heykel, Çaycuma’nın heykeller şehri olma iddiasına güç kattı.

TARİHİ HEYKEL 56 YAŞINDAYDI

31.12 1962 tarihinde “Zonguldak’ın ilçelerindeki ilk Atatürk heykeli” olarak açılışı yapılan mevcut heykelse Perşembe beldesine nakledildi.  O dönemde kurulu olan ve başkanlığını merhum Maksut Çavdar’ın yaptığı Çaycuma’yı Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tarafından dikilen heykelin bakım onarım çalışmalarına da başlandı.  Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam heykelin Perşembe’ye taşınmasıyla beldelerinin önemli bir eksiğinin tamamlandığını belirterek, “Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün beldemizde bir heykeli bulunmuyordu. Çaycuma Belediyesi yeni heykel yaptırınca, çıkan heykele talip olduk. Başkan Bülent Kantarcı, sağ olsun, talebimizi geri çevirmeyerek tarihi heykeli bize verdi. Biz de kaidesine yerleştirdik. Hızla bakımını yapıp, üst kaplamasını yenileyeceğiz. Yüce Atatürk’ün heykeli beldemize çok yakıştı ve büyük değer kattı. Sayın Başkanım Bülent Kantarcı’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

ALANA ÇOK YAKIŞTI

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı “Atatürk Bulvarı üzerindeki heykel tam 56 yıllıktı. Zaman içinde, doğal şartlar nedeniyle yıpranan heykel vatandaş şikâyetine de konu oluyordu. Görsel olarak alanla da bütünlük sağlayan yeni bir heykeli ilçemize kazandırmak arzusuyla harekete geçtik. Heykeltıraş Pınar Doğan’ın güzel bir kompozisyonla oluşturduğu ve ülkede örneği olmayan tasarımını uygulamaya karar verdik. Geçtiğimiz hafta sonu gelen heykeli ekiplerimiz kaidesine yerleştirdi. Çıkan tarihi heykeli de Perşembe beldemize gönderdik. Yeni Atatürk heykeli alana gerçekten çok yakıştı. Yapımını gerçekleştiren Pınar Doğan’a teşekkür ederken, tarihi heykelin oraya dikilmesinde emeği geçen herkesi saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

KATKI PAYI UYGULAMASI KAYNAK SIKINTISI…

Belediyemizin, Belediye Gelirleri Kanunu’nun 86. maddesine dayanarak uygulamaya koyduğu Yol…

30.12.2019
Pazartesi
Detaylar

Çaycuma’da Ücretsiz İnternet Başladı

Çaycuma Belediyesi, 3 ana caddede aydınlatma direklerine monte ettirdiği kablosuz…

14.09.2014
Pazar
Detaylar

Mahalle evi muhtarlara tanıtıldı

Çaycuma Belediyesinin daha önceden başka kuruluşlara tahsis ettiği kent merkezindeki…

13.04.2018
Cuma
Detaylar

2019 Mayıs Ayı Meclis Gündemi

31.05.2019
Cuma
Detaylar