8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Yayınlanma Tarihi: 08.03.2021 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 97 görüntüledi

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, 8 Mart Dünya kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Herkesin insan haklarına saygılı ve her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir ülkeyi el birliğiyle inşa etmeliyiz. Kadınların, hayatın her alanında eşit ve özgür birey olma mücadelesini destekliyor, Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi

 

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 8 Mart Dünya kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Başkan Kantarcı açıklamasında, “Tüm dünyanın virüs salgınıyla mücadele ettiği şu günlerde, kadınlar, yaşadıkları bin bir sorunun yanı sıra, bir de salgının yarattığı sorunlarla boğuşmak zorunda kalıyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar, salgın döneminde çalışan kadınların hem ev içi iş yükünün arttığını, hem de daha fazla şiddete maruz kaldığını gösteriyor. Bu dönemde de en çok işini kaybedenler kadınlar olurken, artan ev işleri, çocuk, yaşlı, hasta bakımı gibi pek çok sorunla da boğuşmak zorunda kalıyor. Kadın ve erkek çalışanlar arasında zaten bozuk olan ev, işyeri dengesi kadınlar aleyhine daha da bozuluyor. Okulların ve kreşlerin kapanması nedeniyle bir kamusal destekten da mahrum olan kadınlar işlerini terk etmek zorunda kalıyor” dedi.

 

TÜRKİYE 153 ÜLKE ARASINDA 130. SIRADA BULUNUYOR

Türkiye’de kadına şiddet ve cinsiyet eşitliği konusunda kötü bir tablonun da bulunduğunu söyleyen Kantarcı, “Dünya Ekonomik Forumu’nun kadınların ekonomiye katılımı, fırsat eşitliği, eğitim imkânlarından yararlanma ve siyasi katılım oranlarını dikkate alarak oluşturduğu 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda Türkiye 153 ülke arasında 130. sırada bulunuyor. Kadına yönelik şiddet olaylarını önlemek için çalışan kuruluşların yayımladığı veriler, erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı gibi, erkek şiddetinden kaçan kadınlara destek sağlayan kurumlara başvuruların sürekli arttığını gösteriyor. Kadınlar toplumsal yaşama katılımda da eşitsizlik yaşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı verilerine göre, işyerlerindeki yönetici kadın oranı yüzde 17’de kalırken TBMM’de kadın milletvekili oranı da aynı sayıyı gösteriyor. Kadın girişimcilerin oranı ise yalnızca yüzde 8 olarak görünüyor. Sayamayacağımız kadar çok veri Türkiye’de kadınların ayrımcılığa uğradığını, erkek şiddetine maruz kaldığını, her alanda eşitsizlik yaşadığını gösteriyor” dedi.

 

AYRIMCILIĞIN ORTADAN KALDIRILMASI ÇABALARI NE YAZIK Kİ YETERSİZ KALIYOR

Kadınların yaşadığı sorunların aşılmasına yönelik ciddi bir çabanın olmadığını da söyleyen Kantarcı, açıklamasını, “Ülkede, bu tip sorunlar her geçen gün büyürken 6284 Sayılı Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun etkin şekilde uygulanmıyor. Dahası, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet ile mücadelenin bütüncül politikalarla desteklenmesi gibi 4 ana ilkeye dayanan İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması tartışmaları yapılıyor. Kadınların tam eşitliğini sağlamaya ve cinsiyete dayalı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması çabaları ne yazık ki yetersiz kalıyor. Bu olumsuz tabloyu ortadan kaldırılmalı, herkesin insan haklarına saygılı ve her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir ülkeyi el birliğiyle inşa etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, kadınların, hayatın her alanında eşit ve özgür birey olma mücadelesini destekliyor, Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Çaycuma Belediyesi yaşanan tüm zorluklara…

Çaycuma Belediyesi yaşanan tüm zorluklara karşın, hizmette gaz kesmiyor. Son…

08.04.2021
Perşembe
Detaylar

Kanal açma aracı geldi

Çaycuma Belediyesine Türkiye Belediyeler Birliğince hibe edilen, 2017 model kanal…

28.07.2017
Cuma
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünde Ana Boru Arızası nedeniyle; Yeşiltepe…

05.05.2022
Perşembe
Detaylar

Belediye Başkan Vekilimiz Bahri Malakçı,…

Belediye Başkan Vekilimiz Bahri Malakçı, 19 Eylül Gaziler Günü kutlamalarına…

19.09.2023
Salı
Detaylar