Bayrak Bartın’a ulaştı

Bayrak Bartın’a ulaştı

Yayınlanma Tarihi: 14.06.2018 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 123 görüntüledi

 “El Ele Elden Ele 81 İlde” projesi kapsamında Muğla’dan yola çıkan Türk Bayrağını Zonguldaklı kadın bisikletçiler adına Bolulu kadınlardan teslim alan Çaycuma Kent Konseyi üyeleri, ilçede düzenlenen görkemli bir etkinlikten sonra Bartınlı kadın bisikletçilere teslim etti.

Muğla Morpedal Kadın Bisiklet Derneği  “El Ele Elden Ele 91 İle” adıyla bir proje başlattı. Sağlıklı yaşam ve mutlu toplum için bisiklet sporunun gerekliliğine vurgu yapmak, trafik kaosuna “dur” demek için,  pedal çeviren kadınlar 19 Mayıs’ta, Türk Bayrağıyla, Muğla’dan yola çıktı. Yola çıkarılan bayrağın her il sınırında, diğer ilin kadın bisikletçilerine teslim edilen bayrağın 81 ili dolaştıktan sonra, 30 Ağustos’ta, Muğla’da olması hedeflenen projenin Zonguldak ayağı son derece başarılı etkinliklerle gerçekleşti.  Bolulu kadın bisikletçilerden, Bolu-Zonguldak il sınırında teslim alınan bayrak,  Zonguldak-Bartın il sınırında, Bartınlı kadın bisikletçilere teslim edildi. Bayrağın Bartın’a yola çıkarılması sırasında Çaycuma’da bir bisiklet turu yapıldı. Çaycuma Kent Konseyi’nin ev sahipliği yaptığı etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

BAŞKAN KANTARCI DA PEDAL ÇEVİRDİ

Etkinliğe, Çaycuma Kent Konseyi üyelerinin yanı sıra Karadeniz Ereğli, Devrek ve Filyos’tan bisiklet topluluğu üyeleri kalabalık bir kadın bisikletçi topluluğu katıldı. Havanın da güzel olması nedeniyle etkinliğe katılım yoğun olurken, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, bir grup belediye personeliyle birlikte etkinliğe destek verdi.

CANDAN: “81 HALKALI KOCAMAN BİR ZİNCİR OLUŞTURDUK”

Etkinlik öncesi bir açıklama yapan Morpedal Kadın Bisiklet Derneği Zonguldak İl Temsilcisi Nurdan Candan, desteklerinden dolayı Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ve Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt’a teşekkür etti. Çaycumalıların etkinliğe gösterdiği ilgiden dolayı memnun olduğunu belirten Candan, şöyle dedi: “Bizler, yani 81 ilin kadın bisikletlileri olarak ilk kez  ortak bir projenin bileşenleri olduk. İlk kez el ele verip 81 halkalı kocaman bir zincir oluşturduk. Kalabalık, keyifli ve kucaklayıcı aileye dönüşen sıcacık köprüler kuruldu aramızda. Ülkenin hangi köşesine gidersek gidelim, çalacak bir dost kapımızın varlığını bilmek heyecan verici. Hedefimiz; dikkati bisiklet kullanan kadına yönlendirmektir. Kent içi ulaşımı kolaylaştıran bisikletin kadınlar tarafından kullanımını yaygınlaştırmaktır. Sağlıklı yaşam ve mutlu insanlar için bisiklet sporunun gerekliliğine vurgu yapıyoruz. Günümüzün en yıpratıcı sorunlarından olan trafik kaosuna bisikletle ‘dur! ‘diyoruz. Çünkü inanıyoruz ki kadınların gücü ve kararlılığı, çevresine örnek olacaktır” dedi.

CANDAN: İLHAM KAYNAĞIMIZ ATATÜRK’ÜN KADIN ÖZGÜRLÜĞÜNE VERDİĞİ ÖNEMDİR

Candan sözlerini, “Egzoz gazı kirliliğine mahkum olmayı reddeden, toplumsal duyarlılık öneriyoruz herkese. Bisikletin birleştirici gücüne güveniyoruz. Muğla Morpedal Kadın Bisiklet Derneği tarafından 19 mayıs sabahı başlayacak projenin  30 Ağustos akşamında  sonlanması, bu iki çok özel bayramımızın kutlanması adınadır. Kutsal değerimiz olan bayrağımız, tüm yurdu pedallayacak kadınlar ve onlara destek olacak erkek bisikletçi dostlar tarafından onurla taşınacaktır. İller arası koordinasyonun düzenlenmesi aşamasında emeği geçen bisikletliler olarak bundan sonra da ortak projelerde yer almaya hazırız. Hayalleri gerçeğe dönüştüren birlikteliğimizin sürekliliğini sağlayacağız. Dayanışma ruhunu korumaya kararlılığımız ile İlham kaynağımız Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın özgürlüğüne verdiği öneme,  minnetle sahip çıkıyoruz” diyerek tamamladı.

KANTARCI: “KADINLARIN GÜCÜ HER ŞEYİ ÇÖZMEYE YETER”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, etkinliğe katılanlara teşekkür ederek, “Arkamızda gürül gürül akan Filyos Çayı, masmavi bir gök ve çok güzel esen bir rüzgâr, kadınlarımız, gençlerimiz hepimiz yine bir aradayız. Ne kadar güzel bir gün. Sizlere çok teşekkür ediyorum, buralara geldiniz ve Muğla’dan başlayan bu etkinliği Çaycuma’da sürdürdünüz. Çaycuma sizlerle bisikletin keyfini bir kez daha yaşayacak. Hep beraber yaşayacağız. Kadının doğurgan ve yaratıcı gücü her şeyi çözmeye yeter. Doğurgan tabiat, doğurgan analar, doğurgan kadınlar, bu memleketteki bütün sorunları ortadan kaldıracak ve bunların çözümlerini de doğuracak. Bir cennette yaşıyoruz. Nasıl görmek isterseniz öyle. Bu memleket bir cennet. Ama bunun cennet olarak görünmesi bizlerin çalışmamıza, hepimizin mutluluğu için yapacağı çabalara ihtiyaç var. Gördüğünüz gibi çok da zor değil. Biraz gayret, biraz istek, biraz bilinç ve her şeyden önce yaşama arzusu. Bugün sizlerle beraber olmaktan çok mutluyum” dedi.

BİSİKLETLİ ADAM HEYKELİ ÖNÜNDE HATIRA FOTOĞRAFI

Daha sonra Çaycuma Köprüsü girişinde başlayan tura katılanlar, Uğur Mumcu ve Nihat Kantarcı Caddesi’ni takiben, Lennestadt Caddesi üzerinden “Bisikletli Adam Heykeli” önüne geldi. Burada hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından bisikletliçiler, Çaycuma Belediyesi önüne gelerek burada da bir hatıra fotoğrafı çektirdi. Yaklaşık 3 kilometrelik turun ardından etkinlik, SEKA Sosyal Tesisleri’nde sona erdi. Burada bir süre dinlenen bisikletçi grubun bazıları, Bartın il sınırına giderek Türk Bayrağı’nı kadın bisikletçi gruba teslim etti. Bayrak, 81 ili dolaştıktan sonra 30 Ağustos’ta, Türkiye turuna başladığı Muğla ilinde olacak.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Temiz enerji için bir adım…

Kendi kendine yeten iklim dostu belediye olmak için yatırımlarını sürdüren…

16.08.2021
Pazartesi
Detaylar

Demokrasi İçin Pedal Çevirdiler

Çaycuma Belediyesi Bisiklet Topluluğu, demokrasi şölenlerine renk kattı.   Çaycuma…

10.08.2016
Çarşamba
Detaylar

Vergi Ödeme Süresi…

BELEDİYEMİZ MAHALLE VE MÜCAVİR ALAN SINIRLARI İÇERİSİNDEKİ BİNA, ARSA, ARAZİ…

16.11.2020
Pazartesi
Detaylar

Muhtarlık İşleri Müdürlüğünden

16.04.2019
Salı
Detaylar