Behçet Kalaycı anılıyor!

Behçet Kalaycı anılıyor!

Yayınlanma Tarihi: 25.03.2016 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 240 görüntüledi

Zonguldak’ın yetiştirdiği en değerli şairlerden biri olan İbrahim Behçet Kalaycı memleketi Çaycuma’da bir etkinlikle anılacak.

 

En güzel Zonguldak şiirlerini yazan şairlerden biri olarak bilinen emekli öğretmen İbrahim Behçet Kalaycı ölümünün 10. yılında Çaycuma’da düzenlenecek bir etkinlikle anılacak. Çaycuma Belediyesinin öncülüğünde yapılacak etkinlikle ilgili ilk toplantı Çaycuma Belediyesinde yapıldı. Toplantıya Yazar Hamit Kalyoncu,  Eğitim-Sen Zonguldak Yöneticisi İsmet Akyol, Eğitim-Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan, Çaycuma TSO Fen Lisesi Öğretmeni Nilgün Çelik, Çaycuma Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Veysel Özkan, Halit Mısırlı ve ZOKEV Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Öztürk katıldı. Haziran ayı başlarında yapımı planlanan etkinlikte Kalaycı’nın şiirleri okuma tiyatrosu biçiminde sahnelenirken, Grup Kömür Karası şairin şiirlerinden yaptığı besteleri seslendirecek. Şairin yaşamından kesitlerden oluşan bir sine-vizyon gösterisinin de yer alacağı etkinlik öncesinde, şair hakkında yazılmış yazılardan oluşan bir kitapçık da yayımlanacak.

 

İ. BEHÇET KALAYCI KİMDİR ?

 

Behçet Kalaycı 26 Ağustos 1922’de,  babası İstinaf Mahkemesi Reisi Hasan Hilmi Bey’in görevi nedeniyle Urfa’da doğdu. İlkokulu Devrek ve Çaycuma’da okudu. Adana Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra, bir yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nün Beden Eğitimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra, yurdun çeşitli yerlerinde öğretmen ve okul müdürü olarak görev yaptı. Samsun’da öğrencileriyle “Uyanış”, Zonguldak’ta Behzat Baruönü ile “Yükseliş” dergilerini çıkardı. “Bucak”, “Yükseliş”, “Uyanış”, “Meşale”, “Demet”, “İmbat”, “Kıyı”, “Anadolu Ekini”, “Zonguldak” gibi dergilerde ve çeşitli gazetelerde şiir, öykü, deneme, yazıları ile kendisiyle yapılmış söyleşileri yayınlandı.  29 Mayıs 2006’da Ankara’da 84 yaşında öldü. Kalaycı’nın “Anılar Geçidi” (Anlatı, Isparta Matbaası, 1962), “Türküsüz Kent” (Şiir, Yorum Matbaacılık ve Yayıncılık Ankara 1983), ve Kıvırcık (Roman, Kendi Yayını, Ankara 1992) adlı 3 kitabı bulunuyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Lerzan Mutlu Çaycuma’yı Isıttı

Ünlü sanatçı Lerzan Mutlu’nun, Çaycuma Belediyesi tarafından düzenlenen yeni yıl…

31.12.2014
Çarşamba
Detaylar

Çağdaş dünyanın ışıklı yolundaki yürüyüşümüzü…

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Kurucu…

28.10.2019
Pazartesi
Detaylar

Çaycuma’yı çok sevdik

Çaycuma’yı çok sevdik Almanya’nın Lennestadt kentinden gelen Gymansium Der Stadt…

01.11.2023
Çarşamba
Detaylar

O gerçek bir dünya lideriydi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Atatürk’ün ölümünün 81. yılı nedeniyle…

10.11.2019
Pazar
Detaylar