Behçet Kalaycı anılıyor!

Behçet Kalaycı anılıyor!

Yayınlanma Tarihi: 25.03.2016 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 6 görüntüledi

Zonguldak’ın yetiştirdiği en değerli şairlerden biri olan İbrahim Behçet Kalaycı memleketi Çaycuma’da bir etkinlikle anılacak.

 

En güzel Zonguldak şiirlerini yazan şairlerden biri olarak bilinen emekli öğretmen İbrahim Behçet Kalaycı ölümünün 10. yılında Çaycuma’da düzenlenecek bir etkinlikle anılacak. Çaycuma Belediyesinin öncülüğünde yapılacak etkinlikle ilgili ilk toplantı Çaycuma Belediyesinde yapıldı. Toplantıya Yazar Hamit Kalyoncu,  Eğitim-Sen Zonguldak Yöneticisi İsmet Akyol, Eğitim-Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan, Çaycuma TSO Fen Lisesi Öğretmeni Nilgün Çelik, Çaycuma Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Veysel Özkan, Halit Mısırlı ve ZOKEV Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Öztürk katıldı. Haziran ayı başlarında yapımı planlanan etkinlikte Kalaycı’nın şiirleri okuma tiyatrosu biçiminde sahnelenirken, Grup Kömür Karası şairin şiirlerinden yaptığı besteleri seslendirecek. Şairin yaşamından kesitlerden oluşan bir sine-vizyon gösterisinin de yer alacağı etkinlik öncesinde, şair hakkında yazılmış yazılardan oluşan bir kitapçık da yayımlanacak.

 

İ. BEHÇET KALAYCI KİMDİR ?

 

Behçet Kalaycı 26 Ağustos 1922’de,  babası İstinaf Mahkemesi Reisi Hasan Hilmi Bey’in görevi nedeniyle Urfa’da doğdu. İlkokulu Devrek ve Çaycuma’da okudu. Adana Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra, bir yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nün Beden Eğitimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra, yurdun çeşitli yerlerinde öğretmen ve okul müdürü olarak görev yaptı. Samsun’da öğrencileriyle “Uyanış”, Zonguldak’ta Behzat Baruönü ile “Yükseliş” dergilerini çıkardı. “Bucak”, “Yükseliş”, “Uyanış”, “Meşale”, “Demet”, “İmbat”, “Kıyı”, “Anadolu Ekini”, “Zonguldak” gibi dergilerde ve çeşitli gazetelerde şiir, öykü, deneme, yazıları ile kendisiyle yapılmış söyleşileri yayınlandı.  29 Mayıs 2006’da Ankara’da 84 yaşında öldü. Kalaycı’nın “Anılar Geçidi” (Anlatı, Isparta Matbaası, 1962), “Türküsüz Kent” (Şiir, Yorum Matbaacılık ve Yayıncılık Ankara 1983), ve Kıvırcık (Roman, Kendi Yayını, Ankara 1992) adlı 3 kitabı bulunuyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Atıl  Araçlar Yenilendi

Çaycuma Belediyesine ait garajda atıl halde bulunan paletli kepçe, kazıcı…

10.12.2014
Çarşamba
Detaylar

Çaycuma’da Açık Hava Sineması

Açık Hava Sineması Büyük İlgi Görüyor Çaycuma’da Ramazan ayının gelmesiyle…

09.07.2014
Çarşamba
Detaylar

3. Yapı Dekorasyon ve Mobilya…

Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’nın üçüncüsü, Çaycuma fuar…

10.07.2019
Çarşamba
Detaylar

Çaycuma Belediyesi Kasım 2014 Meclis Toplantısı

Çaycuma Belediyesi 5393 Sayılı Belediye Kanununun 20’nci maddesine istinaden Kasım…

04.11.2014
Salı
Detaylar