Hattaki patlak dronla tespit edilerek onarıldı

Hattaki patlak dronla tespit edilerek onarıldı

Yayınlanma Tarihi: 29.01.2022 - Cumartesi | Görüntülenme Sayısı: 168 görüntüledi
Velioğlu Mahallesini besleyen depoya gelen suda azalma olduğunu fark eden Çaycuma Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ekipleri, 1 kilometrelik karlar altındaki hattaki patlağı dronla tespit ederek onardı.
Çaycuma belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ekipleri Velioğlu Mahallesini besleyen 100 tonluk depoya suyun yetersiz geldiğini tespit etti. Bir alt kotta bulunan 200 tonluk depodan su çıkışının normal olduğunu saptayan ekipler, nedeni üzerine araştırmaya geçti. 200 tonlu depo ile 100 tonluk depo arasındaki yaklaşık 1 kilometrelik isale hattında bir patlaktan şüphelenen ekipler, karlar altındaki zorlu arazide, gözle kontrol yapmanın olanaksızlığını görünce, hattın geçtiği bölgeyi dron uçurarak gözlemeye başladı.
KARLA KAPLI ENGEBELİ ARAZİYE PALETLİ İŞ MAKİNELERİYLE ULAŞILDI
Dronla yapılan gözlem sırasında, yaklaşık 1 metrelik karın içinde su akıntısı olduğunu gören ekipler tüm dikkatini o bölgeye yoğunlaştırdı. Çeşitli açılardan yaklaşan drondan elde edilen görüntülerle patlağın yerini kesin olarak belirleyen ekipler, ulaşımın imkânsız olduğu noktaya, paletli iş makinesiyle gitme kararı aldı. Karlarla kaplı son derece engebeli arazide paletli kepçe ile kendine yol açarak ilerleyen ekipler, nokta atışıyla tespit ettiği patlağı tamir ederek mahallenin susuz kalmasını engelledi.
90 SANTİM KARIN ALTINDA 1,5 METRE TOPRAK KAZILARAK ONARIM YAPILDI
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, “Son yılların en çetin kışının yaşandığı bölgemizde, ekiplerimizin cansiperane şekilde karla mücadelesi sürüyor. Çok şükür bu kötü hava koşullarını çok büyük olumsuzluk yaşamadan atlattık. Ana arterler ve başta hastane, karakol gibi kritik noktaların yollarını açık tutarak halkımızın mağdur olmasını önledik. Su arzında da hiçbir olumsuzluğun yaşanmasına müsaade etmedik. Öyle ki, Velioğlu Mahallemizde orman içinden geçerek 100 tonluk depoyu besleyen isale hattındaki patlağı, ekiplerimiz, dronla tespit ederek onarımını yaptı. Operasyonu son derece güzel bir planlama ile yapan ekiplerimiz, mahalleyi bir dakika bile susuz bırakmadı. Olağan koşullarda bile ulaşmanın zor olduğu yerde, son derece yaratıcı yöntemle patlağı tespit edip, 80-90 santimetre karın altında, bir buçuk metre toprağı kazarak onaran ekiplerimize tüm Çaycuma halkına teşekkür ediyorum” dedi.
Not: Drone ile yapılan su arıza tespit çalışmasını bu linkten izleyebilirsiniz.
İlginizi Çekebilecek Yazılar

77 proje yarışıyor

Çaycuma Belediyesinin Deneme Bilim Merkezi için düzenlediği mimari tasarım yarışmasına…

05.08.2016
Cuma
Detaylar

Yeni arkadaşlarımız işbaşı yaptı

Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında işe başlayan 20 arkadaşımızın ilk…

16.11.2015
Pazartesi
Detaylar

İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden İmar…

10.06.2015
Çarşamba
Detaylar

Hizmet içi eğitim yapıldı

İç Anadolu Belediyeler Birliğinin Çaycuma Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlediği mali…

12.07.2017
Çarşamba
Detaylar