Kardeş kentin çocukları Çaycuma’ya geliyor

Kardeş kentin çocukları Çaycuma’ya geliyor

Yayınlanma Tarihi: 19.04.2024 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 95 görüntüledi
Kardeş kentin çocukları Çaycuma’ya geliyor
Çaycuma’ya, 19 Nisan’da, Tataristan Maryam Bubi Ortaokulundan 12 öğrenci, 3 öğretmen ve 2 çevirmenden oluşan bir heyet geliyor. 23 Nisan kutlamalarına katılıp gösteri de yapacak Tatar öğrenciler, kardeş okulları Barbaros Kutlutaş Ortaokulunu da ziyaret edecek.
Çaycuma Belediyesinin Tataristan’ın Agryz kentiyle başlattığı kardeş kent ilişkileri giderek derinleşiyor. Agryz’da kurulu Maryam Bubi Ortaokulundan 12 öğrenci, 3 öğretmen ve 2 çevirmenden oluşan bir heyet, 23 Nisan kutlamalarına katılmak üzere Çaycuma’ya geliyor. Barbaros Kutlutaş Ortaokulu ile kardeş okul ilişkisi de başlatacak heyet, 20 Nisan günü Çaycuma’da temaslarına başlayacak.
17 KİŞİLİK TATAR HEYETİNE BÖLGEMİZ TANITILACAK
Başta Çaycuma Belediyesi, Çaycuma Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Barbaros Kutlutaş Ortaokulu olmak üzere bir dizi ziyaret de yapacak heyete Çaycuma’nın yanı sıra Safranbolu ve Zonguldak da gezdirilerek bölgemiz tanıtılacak.
MARYAM BUBİ TÜRK TARİHİ AÇISINDAN ÖZEL ÖNEM TAŞIYOR
Okula adını veren Maryam Bubi Türk tarihi açısından özel bir önem taşıyor. Birinci Dünya Savaşı’nda Ruslara esir düşen ve Sibirya’daki bir kampa gönderilen 1800 Türk asker ve subayının serbest kalmasını sağlayan Bubi, onlardan biriyle evlenerek Türkiye’ye geldi. Burada Atmaca soyadını alan Maryam Bubi, 15 Mart 1946’da yaşamını kaybetti. İstanbul’da bir sokağa ismi verilen Meryem Atmaca’nın hayatı Yönetmen Ahmet Alan tarafından, “Savaş Esirlerinin Annesi Maryam Atmaca” adıyla belgesel haline getirildi.
OKULA ADINI VEREN MARYAM BUBİ’NİN BELGESELİNİ YAPAN YÖNETMEN AHMET ALAN DA ÇAYCUMA’YA GELECEK
Çaycuma Belediyesi Tatar konuklarıyla birlikte Yönetmen Ahmet Alan’ı da Çaycuma’ya davet ederek belgesel için özel bir gösterim düzenledi. Gösterim 20 Nisan Cumartesi günü Çaycuma Belediyesi Çarşamba Salonu’nda yapılacak. Saat 18.30’da başlayacak filmin bitiminde Yönetmen Alan’la bir söyleşi de yapılacak.
TÜRK, ALMAN, TATAR ÇOCUKLARI BİRLİKTE ŞENLİK YAPACAK
Çaycuma’da yapılacak 23 Nisan kutlamalarına katılarak bir halkoyunları gösterisi de yapacak Tatar öğrenciler, aynı gün Kent Ormanı’nda Almanya’nın Lennestadt kentinden Nihat Kantarcı Anadolu Lisesinin konuğu olarak gelen Sekundarschule Hundem Lenne öğrencileriyle buluşarak birlikte şenlik yapacak. Türk, Alman, Tatar çocukların birbirlerine kendi oyunlarını da öğretip birlikte eğleneceği şenlik, Çaycuma’daki 23 Nisan kutlamalarının özel anlarından birini oluşturacak.
İlginizi Çekebilecek Yazılar

HACER DEMİREL’İN CENAZESİ

İLÇENİN YENİ MAHALLESİ’NDEN, MÜBECCEL BİLGİN VE HABİBE DEMİREL’İN ANNELERİ, MERHUM…

28.02.2023
Salı
Detaylar

8 Ağustos Cumartesi günü meydana…

İlçemiz Yeni Mahalle Atatürk Bulvarı’nda, 8 Ağustos Cumartesi günü meydana…

08.08.2020
Cumartesi
Detaylar

2018 Kasım Ayı Meclis Gündemi

31.10.2018
Çarşamba
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden Ana Boru Arızası Nedeniyle; İstasyon…

15.08.2023
Salı
Detaylar