Köprü faciasını unutmadık

Köprü faciasını unutmadık

Yayınlanma Tarihi: 06.04.2024 - Cumartesi | Görüntülenme Sayısı: 79 görüntüledi

 

6 Nisan 2012 tarihinde meydana gelen ve 15 yurttaşımızın ölümüyle sonuçlanan köprü faciası unutulmadı. Belediyemiz ilçe tarihinin en acılı gününde, faciada hayatını kaybedenleri bir törenle andı

İlçe tarihinin en acılı günü olarak 6 Nisan 2012’de meydana gelen köprü faciasında hayatını kaybeden 15 yurttaşımızı Köprübaşı’nda düzenlediğimiz bir törenle andık. Facianın 12. yıldönümü nedeniyle düzenlediğimiz törene Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı’nın yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Yavuz Cengiz, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, Emniyet Müdürü Uğur Duman, İlçe Jandarma Komutanı Samet Tonga, İlçe Müftüsü Rıdvan Karataş, CHP İlçe Başkanı Fahri Diler, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zekai Kamitoğlu, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Tuğrul Dereli, Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, bazı Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü yöneticileriyle birlikte kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve vatandaşlar katıldı.

NEHİRDEN VAHŞİCE KUM ÇAKIL ALINMASI FACİAYA NEDEN OLDU
İlçe Müftülüğüne bağlı din görevlilerinin yaptığı Kuran tilaveti ve duanın ardından konuşan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “2012 yılının 6 Nisan’ında Çaycuma’da maalesef bir felaket yaşadık. 1948-1950 yılları arasında Almanların yaptığı köprü çöktü. Üzerindeki araçlar içinde bulunan 15 vatandaşımızı kaybettik. İlçemizin bu büyük acısının izlerinin silinmemesi için çok gayret sarf ettik. Her yıl facianın yaşandığı bu mekânda onları anıyor, ruhlarına Kuran okuyoruz. Amacımız unutmamak ve yenisinin yaşanmaması için insanlarımızın zihnini diri tutup bu tür olayların önüne geçmektir. Köprünün hiçbir günahı yoktu. Zamanında yapılmış sağlam bir köprüydü, fakat Filyos Nehri’nden vahşice alınan kum ve çakıl nedeniyle nehrin yatağı aşağılara indi ve köprü ayağının altı boşalarak askıda kalmasından dolayı çökme meydana geldi. Kalan kısmının korunmasını çok istedik, hem facianın kanıtı olarak kalacaktı, hem de herkesin ziyaret edeceği bir mekân olacaktı fakat muvaffak olamadık. Onun yerine köprü tamamen yıkıldı ve yeni bir köprü daha yapıldı. Hâlbuki yan yana iki büyük köprüye burada ihtiyaç yoktu.” dedi.

ÇOK ÇABUK UNUTAN BİR MİLLETİZ
Katılımcı sayısından duyduğu üzüntüyü de dile getiren Başkan Kantarcı, “Önceki yıllarda daha çok katılımcı vardı bu sene anmaya gelen vatandaşımızın az olması gerçekten dikkat çekici ve üzücü. Bugünkü hava gayet güzel ama maalesef üzerinden yıllar geçtikçe insanlarımızın ilgisi de giderek azalıyor. Bizler facialar yaşıyoruz, büyük depremler yaşıyoruz, büyük olaylar yaşıyoruz, bir süre sonra bunlar unutuluyor, hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya devam ediyoruz. Bunun en son benzerini de yaşadığımız depremde gördük. İlk zamanlarda insanlarımız hassasiyetini gösterdiler, büyük miktarda yardım için çaba sarf ettiler ama şu anda aradan çok uzun zaman geçmemesine rağmen unutulmuş vaziyette.” dedi

BAŞKAN KANTARCI DEPREM BÖLGESİNE YARDIM ÇAĞRISI YAPTI
Aslında orada çok ihtiyaç olduğunu dile getiren Başkan Kantarcı, sözlerini, Çaycuma Belediyesi olarak evler yaptık, bu evlerin devamının gelmesi lazım. Ben bu vesile ile buradan çağrıda bulunmak istiyorum, özellikle yerle bir olan Hatay’a yardımlarınızı bekliyoruz. Çaycuma Belediyesi olarak biz hazırız, vatandaşlarımız için, evlerin yapımı için desteklerini, katkılarınızı bekliyor, saygılarımı sunuyorum.” çağrısıyla tamamladı. Anma töreni, katılımcıların, Filyos Irmağı’na karanfiller bırakmasıyla son erdi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Ana Borudaki Tadilat Nedeniyle; Pehlivanlar Mahallesi; Bağlar Caddesi ve Leylak…

03.06.2022
Cuma
Detaylar

İtfaiye’den Başarılı Kurtarma Operasyonu

Menfeze düşen büyükbaş hayvanı Çaycuma İtfaiyesi kurtardı.   Çaycuma’ya bağlı…

14.06.2014
Cumartesi
Detaylar

DAVUT DOMBAYCI’NIN CENAZESİ

İLÇENİN KERİMLER KÖYÜ’NDEN, MERHUM MEHMET VE HALİME DOMBAYCI’NIN OĞULLARI, FEYYAZ…

08.02.2023
Çarşamba
Detaylar

Engellilere çocuk eli

Çaycuma’da eğitim veren beş okul sosyal sorumluluk projesi kapsamında topladıkları…

14.05.2018
Pazartesi
Detaylar