Çaycuma Belediyesinin büyük kültür hizmeti

Çaycuma Belediyesinin büyük kültür hizmeti

Yayınlanma Tarihi: 29.09.2017 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 183 görüntüledi

Yazar Doğu Karaoğuz’un “Bir Zamanlar Zonguldak” adlı kitabı Çaycuma Belediyesi tarafından yayımlandı.

Yaptığı farklı belediyecilik uygulamaları ile dikkat çeken Çaycuma Belediyesi çok değerli bir kültür hizmetine imza attı. Çaycuma Belediyesi, bu kez, Zonguldak kentinin yakın tarihine öykü tadındaki yazılarla ışık tutan Doğu Karaoğuz’un, “Bir Zamanlar Zonguldak” adlı kitabını yayımladı.  A4 boyutunda, toplam 200 sayfa olan kitap, yazarın, çoğunlukla Halkın Sesi gazetesinde yayımladığı yazılardan oluşuyor. Kitapta Karaoğuz’un kentin yakın tarihine ışık tutan 14 makalesinin yanı sıra, Zonguldak üzerine yazılmış altı şiiri de bulunuyor. Kitabın girişinde, yazarın, “Yeraltında gün yüzü görmeden çalışıp canını veren tüm maden şehitlerinin anısına” şeklinde bir ithafı bulunuyor.

BÖLGEMİZE DAİR ÖĞRETİCİ ÖYKÜLER

Kitabın önsözünü yazan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Yazarımız bir zamanlar içinde Zonguldak ve Amasra’nın en varsıl kişilerini barındıran ailesinin arşivlere bıraktığı malzemeyi, halen yaşayanların canlı anlatımları, kendi tanıklıkları, büyüklerinden dinledikleriyle harmanlayıp kente dair çok şey çıkarmış ortaya.  Daha önceleri yayımladığı birbirinden değerli kitaplarla Zonguldak’ın unutulmuş tarihine ışık tutan Karaoğuz, bu kez yaşanmış insan öyküleriyle, bizleri, aslında tarih olarak uzak olmayan ama buna karşın kentin az bilinen zamanlarına götürüyor. Çaycuma Belediyesi olarak böyle bir kitabı yayımlıyor olmaktan onur duyuyoruz. Bize bu onuru yaşatan Doğu Karaoğuz’a teşekkür ediyor, her biri yaşadığımız bölgeye dair öğretici öykülerden oluşan bu kitabın keyifle okumasını diliyorum” diyor.

ZONGULDAK’A SUNULMUŞ ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR HİZMETİ

Yazar Doğu Karaoğuz’u makamında ağırlayan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Sayın Doğu Karaoğuz Zonguldak için çok değerli bir isim. Yazdığı her makale ile kentin adeta bir gizini ortaya çıkarıyor. Ben, mesela, Çaycuma’da, Süleyman Sırrı’nın köşkünü çocukluğumdan beri bilirdim. Ama onun kim olduğunu bilmez, hep de merak ederdim. Çaycuma ile ilgili çok değerli bulduğum bu bilgiye Doğu Bey’in yazılarında ulaştım. Kitabı okuyunca, benim gibi pek çok insanın da merak ettiği hususlarda bilgi sahibi olacağını düşünüyorum. Zonguldak Türkiye’nin gerek sosyal, gerekse endüstri tarihinde çok önemli yeri olan bir vilayet. Ancak bunlar ne yazık ki çok bilinmiyor. Yakın tarih konusunda çok bilgi eksiğimiz var. Çaycuma Belediyesinin, başkanı olduğum dönemde, bu eksikliğin giderilmesine katkı sunmuş olmasından çok mutluyum. Bunu Zonguldak’a sunulmuş önemli bir kültür hizmeti olarak görüyorum. Sayın Karaoğuz’a hem çalışmaları, hem de bize Zonguldak’a hizmet etme şansı sunması nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Kendisinden büyük bir heyecanla yeni ürünler bekliyoruz. Bunları yayımlamaktan da onur duyacağız” dedi.

DOĞU KARAOĞUZ KİMDİR

1941 yılında Zonguldak’ta doğdu. Babası, Safranbolu’nun Karakullukçuoğlu ailesinden Tahir Karauğuz, annesi Zonguldaklı Barlı ailesinden Hâcer Karauğuz’dur. Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi.  1965’te, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığında, Petrol Mühendisi olarak başladığı görevinden, 2003’te, Üretim Grubu Başkanlığı Başdanışmanı ve Grup Başkan Yardımcısı olarak emekli oldu. Halen Ankara’da yaşamını sürdürüyor.

KİTAPLARI

“Kuvay-ı Milliye Ruhuyla Bir Ömür” adını taşıyan ilk kitabı 2011 yılında yayımlandı. Bu kitapta, Zonguldak’ın ilk gazetecisi olarak kente çok hizmeti geçen babası Tahir Karauğuz’un hayatını anlatırken,“Karelmas’ın İlk Madencileri” adıyla 2014 yılında yayımladığı ikinci kitapta ise, Karadağ’dan, 1850’li yıllarda amele olarak gelip, Zonguldak ve Amasra’nın en varsıl madencileri arasına giren, büyük dedeleri Ahmet Ali Ağa ve Edhem Ağa’nın yaşamlarını öyküledi. 2015 yılında yayımlandığı “Rüzgârın Getirdiği” kitabı ise yine bir başka Zonguldaklı yazarın hayatından kesitler içeriyor. Bu kitap, Amasra’da doğup, Zonguldak’ta yetişen ve kısa süren ömrüne, edebiyat çevrelerince beğeniyle karşılanan eserler sığdıran Kemâl Uluser’in yaşam öyküsünü içeriyor. “Yağdı Yağmur” adlı tek şiir kitabının ardından yayımlanan “Biz Zamanlar Zonguldak” adlı eseri altıncı kitabı olarak kütüphanelerde yerini alıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

ŞEFİKA AKYÜZ’ÜN CENAZESİ (30.10.2021)

İLÇENİN VELİKÖY KÖYÜ ŞAHNALAR MAHALLESİ’NDEN; CEMAL, CELAL, HALİL, NEZAHAT, NEBAHAT…

30.10.2021
Cumartesi
Detaylar

Kurban Bayramı Süresince

Tüm Otoparklar Ücretsizdir… ÇOMBÜS seferlerimiz bayramda da hizmetinizde… Mekik ve…

23.09.2015
Çarşamba
Detaylar

KAMİL ÇELEBİ’NİN CENAZESİ

İLÇENİN GEMİCİLER MAHALLESİ’NDEN, MERHUM MEHMET VE MERHUME HATİCE GEDİK’İN KIZLARI,…

05.08.2022
Cuma
Detaylar

Geleceğin Çaycuma’sını hep beraber yaratacağız

Çaycumalılar Buluşuyor adlı etkinliğin Prof. Dr. Erol Köktürk’ün yönettiği forum…

09.05.2017
Salı
Detaylar