Çaycuma’da İlk; Engelliler Haftası Etkinliği

Çaycuma’da İlk; Engelliler Haftası Etkinliği

Yayınlanma Tarihi: 24.06.2014 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 142 görüntüledi

Engelliler Haftası nedeniyle Çaycuma’da ilk kez etkinlik düzenlendi.

 

Çaycuma Belediyesi Kültür Müdürlüğünün organize etkinlik Çaycuma’da ilk olarak gerçekleşti. Renkli görüntülerin yaşandığı etkinliğe Bartın Bandosu da katıldı.

 

Etkinliğe, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, CHP İlçe Başkanı Umut Başoğlu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Ceylan, Çaycuma ve Çevre Köyleri Kalkındırma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, ADD Çaycuma Şube Başkanı Şeref Köktürk, Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin, Çaycuma Engelliler Derneği Başkanı İsmail Gökçe, Türk Kızılayı Çatalağzı Şube Başkanı Nevzat Ay, Türk Kızılayı Çaycuma Şube Başkanı Nilgün Çelik, BEDAŞ eski Genel Müdürü Kenan Köktürk, okul müdürleri, engelliler ve aileleri katıldı.

 

Kaymakamlık önünden Atatürk Anıtına kadar bando eşliğinde kortej yürüyüşüyle başlayan etkinlik Çaycuma Engelliler Derneği Başkanı İsmail Gökçe tarafından anıta çelenk sunumuyla devam etti. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi’ne yine bando eşliğinde kortej yürüyüşüyle geçildi.

 

Kültür ve Sanat Merkezinde devam eden etkinlikte, engelli yazar Esra Ergenç engelliler adına konuşma yaparak, “İnsanların engelleriyle ayrımcılık yapılmaz.  Benim ayaklarımın tutmaması yürüyemiyorum anlamına gelmez. Benim çok büyük fikirlerim var. Ben asıl engelin beyinlerdedir” dedi.

 

Çaycuma Engelliler Derneği Başkanı İsmail Gökçe ise konuşmasında ilk kez Çaycuma’da böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden dolayı Çaycuma Belediyesine ve Başkan Kantarcı’ya teşekkür etti. Gökçe, Çaycuma Belediyesinin yeni dönemde engellilerin yanında olacağına inandıklarını da ifade eden Gökçe, “Engelliler haftası kutlama törenleriyle değil bu gibi şölenler ve engellilerin sorunlarının konuşulduğu etkinlik havasında olmalıdır. Geçmişte Çaycuma Belediyesi’nin bizlere verdiği bütün sözler havada kaldı. Bize Belediye İş Hanı’nda 4’üncü kattan yer verildi. Dördüncü kata çıkabilmek için dört adam yanımızda olması gerekiyor. Ayrıca ücretsiz tahsis edilen bu yerden daha sonra kira istediler. Aramızda topladık verdik. Biz şu an ki belediyemizden erişimi kolay, birinci katta bir yer istiyoruz. Belediye tarafından kurulan Beyaz Masa’da bizim de sorunlarımızın dinlenmesini talep ediyoruz. Bizleri bir araya getiren Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı’ya teşekkür ediyorum. Sorunların konuşulduğu, çözümlerin üretildiği bir belediye olmasını diliyorum” dedi.

 

Etkinlikten dolayı Çaycuma Belediyesine teşekkür eden Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin ise, Çaycuma’nın yeni başkanıyla örnek engelsiz bir ilçe olacağına inandıklarını söyledi.

 

KANTARCI; “ŞEHRİ ENGELLİLERE GÖRE DİZAYN EDECEĞİZ”

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise, “Dernek başkanları, benden taleplerde bulunmadılar, aksine benim yapmak istediklerimi dile getirdiler. Toplum, çeşitli insanlardan oluşuyor. Bir belediye başkanının görevi toplumun yüzde doksanının değil, yüzde yüzünün rahat yaşamasını sağlamaktır. Engelli vatandaşlarımız bu şehirde en zayıf halkadır. Şehir, en zayıf olana göre dizayn edilmelidir. Yollarımızı, kaldırımlarımızı ve şehrimizin her yerini engellilerimize göre yapacağız. Beyaz Masamız şu an faaliyette. Kent Konseyimiz de yakında hayata geçecek. Öncelikle ilk işimiz engellilerin kendi kendilerine girip çıkabilecekleri belediye hizmet binasını gündeme almak olacaktır. Engelli çocuklarımız için bir çocuk parkı yapacağız. Ben belediye başkanı olarak tüm çalışmalarımı engellileri göz önünde bulundurarak yapacağım.” şeklinde konuştu.

 

Belediyeden tekerlekli sandalye talebinde bulunan vatandaşların sandalyeleri protokol tarafından törenle verildi. Engellilere yönelik Çaycuma’da açılan bilgisayar kursunu tamamlayan kursiyerlere sertifikaları yine protokol tarafından dağıtıldı. Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ile Çaycuma ve Çevre Köyleri Kalkındırma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, günün anısına Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin’e plaket takdim ettiler.

 

Ardından Çaycuma Belediyesi Türk Halk Müziği Topluluğu’nun mini konserinde engelliler ve protokol hareketli parçalarda sahneye çıkarak karşılıklı oynadı. Doyasıya eğlenen engelli çocuklar Başkan Kantarcı ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Konserin ardından engelli öğrencilerin hazırladıkları el sanatları ürünlerinin sergisi gezildi. Etkinlik katılımcılara kokteyl ikramı ile sona erdi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü…

İnsanlığın kadim sanatı tiyatro Hamlet’teki ünlü soruyla boğuşuyor: “Olmak ya…

27.03.2023
Pazartesi
Detaylar

NURİ ÖZCAN’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ COBURLAR KÖYÜ’NDEN, ŞEVKET OĞLU NURİ ÖZCAN VEFAT ETMİŞTİR. CENAZESİ…

09.09.2022
Cuma
Detaylar

2019 1. Olağanüstü Meclis Gündemi

25.07.2019
Perşembe
Detaylar

İyiliğin gücü

İyiliğin gücü Çaycuma’nın yetiştirdiği değerli hukuk insanı, hayırsever insan Ali…

23.10.2023
Pazartesi
Detaylar