GİYSİ PAZARI KONUSUNDA BASIN AÇIKLAMASI

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi;

“22 Mayıs cuma günü giysi pazarcıları tezgâhlarını açmayıp, toplu halde Belediye önüne yürüyüp; ‘pazarcı burada, kantarcı nerede?’ sloganları atmışlardır.

Demokrasi’nin gereği bu gösterinin haklı bir yanı olmayıp seçim öncesi yapılan bir kışkırtmadır. Bir gerekçe yoktur.

Çünkü 30 Mart 2014 seçimleri ertesi göreve gelir gelmez ele aldığımız konuların başında, halkımıza vaat ettiğimiz gibi ‘pazarcıların sokaktan kurtulması’ için çalışmalar başlattık.

Çöplük halindeki ırmak kenarına modern bir pazaryeri inşaatını hızla gerçekleştirdik.

 Diğer taraftan, 2007 yılından beri hiçbir yükümlülüklerini yerine getirmeyen pazarcı esnafı ile diyalog başlattık. Eski borçları uzun vadeye yayarak yapılandırdık.

2014 yılında, yeni pazar yerine taşınmak için seri toplantılar düzenledik. Demokratik usulle aralarından 5 kişilik temsilci seçilmesini sağladık.

1- Asım Çayır
2- Hüseyin Taşçı
3- Osman Aydın
4- Önder Ataman
5- Sercan Topuz

İsimli kişilerden oluşan temsilci heyeti ile olumlu görüşmeler sonucu yeni pazar yerine taşınma esaslarını birlikte belirledik.

Düzene karşı ve disipline girmek istemeyen bir grubun baskısı sonucu, kendi içlerinden seçtikleri temsilcileri Belediye ile işbirliği yaptıkları suçlaması ile geri çektiler.

Aralık 2014 yılında görüşmeler haliyle sona ermiş oldu.

Şu ana kadar geçen 5 ay süresince giysi pazarcı esnafından belediyeye bir başvuru olmadı. Çaycuma Belediye Meclisi Nisan Ayı Toplantısında, oy birliğiyle giysi pazar yerinin taşınması kararı alınmasına rağmen, Belediyemizin herhangi bir tasarrufu veya yeni pazaryerine taşınma ile ilgili bir zorlama yapılmadı.

Ancak genel seçim öncesi siyasi amaçlı olduğunu düşündüğümüz bu eylem gerçekleşti.

Uğur Mumcu Caddesinde kurulan giysi pazarında 121’i belediyeye kayıtlı, 44’ü kayıtsız ve ne olduğu belirsizlerle birlikte 200’e yakın pazarcı tezgah açmaktadır. Pazar yerinde düzensizlik ve kaos hakimdir. Düzene girmemek için direniş mevcuttur. Mevcut yerde mevcut şekilde kalmak istemektedirler.

Hiçbir yükümlülüğünü yerine getirmeyen ve yerleşik esnafımıza karşı haksız rekabet yaratan bu durumu kamuoyunun dikkatine sunarız.”

Pazarcıların geçmek istemediği yeni pazar yeri;


 

PAYLAŞ


 


 

 

 

 

   Bülent KANTARCI

    BELEDİYE BAŞKANI
       

      Başkanın Mesajı
      Özgeçmiş
      
      

 
       Kent Rehberi
 
    Nöbetçi Eczaneler
       Kurum ve Kuruluşlar
       Hastaneler
       Gezi Alanları
       ...